Забезпечення місць великого скупчення людей зовнішніми дефібриляторами (доступна дефібриляція) – одне з пріоритетних завдань кожної відповідальної громади, яка дбає за громадське здоров’я, адже, вчасно розпочата серцево-легенева реанімація до прибуття карети швидкої допомоги, рятує життя людей у 80% випадків.
З огляду на те, що МГО «Інститут Суспільних Ініціатив» спільно з БФ «Разом для України» та партнерами напрацьовує місцеву програму для громад, яка має на меті розширити культуру серцево-легеневої реанімації та громадського здоров’я, голова правління ІСІ – Тарас Репицький нещодавно звернувся до міського голови Калуша – Андрія Найди з пропозицією прийняти міську програму доступної дефібриляції на 2023-2024 роки.
Відтак, 23 лютого, Калуська міська рада затвердила нову програму — “Доступної дефібриляції у громадських місцях (місцях масового скупчення людей) для запобігання та лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань на 2023-2024 роки”. Місто стало першим в Україні де вже цього року місто на системному підході буде навчати мешканців громади, закуповувати дефібрилятори та поширювати інформацію про важливість навичок серцево-легеневої реанімації.
“Вважаю, що Україна повинна перейняти досвід європейських міст та громад, де зовнішні автоматичні дефібрилятори розташовані навіть на вулицях. Надання першої медичної допомоги в разі серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань є критично важливим. Програма дозволить забезпечити наявність дефібриляторів у громадських місцях, проведення сертифікованих навчань інструкторів, а також проведення тренінгів для мешканців що може врятувати життя у разі виникнення серйозної медичної ситуації”, — зазначив Тарас Репицький.
Як правило у США, Канаді та країнах ЄС, автоматичними зовнішніми дефібриляторами (АЗД) забезпечені всі екстрені служби, автомобілі швидкої допомоги, парамедики, рятувальники, патрульна поліція, а також охорона, персонал авіакомпаній та великі підприємства. Дефібрилятори також обов’язково встановлюють у державних установах, школах, лікарнях, і навіть в громадському транспорті.
Нагадаємо, що у грудні минулого року разом з волонтерами БФ «Разом для України» та у партнерстві з БФ «Пацієнти України», ми на запрошення Оксани Савчук провели у Калуші тренінг із надання першої домедичної допомоги, зокрема, серцево-легеневої реанімації за допомогою дефібрилятора. Ця співпраця дозволила не лише організувати тренінг а й допомогла місту, зокрема Палацу культури «Юність», безкоштовно отримати сучасний дефібрилятор.
До слова, нещодавно у співпраці з БФ “Разом для України” та БФ «Зоряна Україна» в рамках проєкту “Медичний Хаб”, нам також вдалось передати AЗД, у львівську загально-освітню школу #67. Це перша школа у місті, яка забезпечена приладом серцево-легеневої реанімації.
“Вкрай важливо, щоб кожна людина вміла правильно і швидко надати першу невідкладну допомогу, особливо це стосується педагогічного складу навчальних закладів, адже у їх руках життя та здоров’я дітей. Важливо проводити брифінги з культури безпеки та надання невідкладної допомоги для учнів шкіл. Це допоможе сформувати культуру безпеки, позбавить страху перед наданням домедичної допомоги.” – зауважив Тарас Репицький.
Перевагою таких пристроїв є те, що ними може користуватись кожна людина, навіть без спеціальної підготовки. Необхідно просто відкрити кришку і дотримуватись голосових та візуальних інструкцій від дефібрилятора.
Продовжуємо працювати на користь громад, втілюємо важливі медичні проєкти у життя, та сподіваємось на те, що за допомогою доступної дефібриляції, можна буде врятувати не одне людське життя.